top of page

Żywienie a zachowanie 

 

Na pytanie czy żywienie ma wpływ na zachowanie, najłatwiej sobie odpowiedzieć, przypominając jak czuje się głodny człowiek. Progi pobudliwości są obniżone, zaczynają nas irytować błahe rzeczy jak radio u sąsiada. Po posiłku zaś, gdy cała energia organizmu jest skierowana na trawienie, następuje rozluźnienie, a sąsiad znów jest miłą osobą. U psów dzieje się podobnie, a ponieważ na suchej karmie praktycznie nigdy żołądek nie jest pełen, pies może być bardziej pobudzony i nadaktywny. Innym aspektem są zachowania, które w naturze pies wykorzystałby w trakcie polowania. Namierzanie ofiary, pogoń, schwytanie, gryzienie… To wszystko są naturalne zachowania drapieżnika, jakim jest nasz Azorek. W naturze królik nie kładł się przed nim gotowy do zjedzenia, trzeba się było nieźle napracować, a upolowanie posiłku zabierało zwierzęciu od 10 do 20 godzin. Obecnie pies dostaje miskę pod nos, ale zachowania charakterystyczne dla drapieżnika pozostały i musi je gdzieś zużytkować. Zazwyczaj sposób wybrany przez psa nie jest akceptowany przez człowieka – gonienie rowerów czy samochodów, gryzienie przedmiotów w domu, namierzanie przechodniów za ogrodzeniem…

 

Proponujemy inny sposób karmienia psa, przypominający ten naturalny. Zamiast podawać mięso do miski, pochowajmy je w ogrodzie, aby pies je sam znalazł (upolował). Można dodatkowo ułożyć ścieżki zapachowe w ogrodzie i na ich końcu schować posiłek (kawałek mięsa wrzucamy do butelki, zalewamy ciepłą wodą, potrząsamy i odstawiamy na kilkanaście minut, potem wylewamy wodę tworząc ścieżki). Inne sposoby to ukrycie kości w pudełku tekturowym lub koszyku, na które położymy zabawki psa. Aby dostać się do jedzenia, będzie musiał wyjąć przedmioty z pudełka. Duże kości z których pies obgryzł główki stawów i wyjadł szpik, możemy użyć jako naturalny Kong – wepchnąć do środka mielone mięso lub warzywa z tłuszczem, zamrozić i podać psu mrożone, będzie mieć zajęcie co najmniej na godzinę.

 

Wszystkie sposoby karmienia w których pies wykorzysta nos i mózg, sprawią że będzie bardziej spełniony i spokojniejszy.

 

Braki różnych składników w żywieniu, również przekładają się na zachowanie, np. brak wapnia może powodować nerwowość, a u suk karmiących odrzucenie szczeniąt.

bottom of page